Konsultacja

Zadzwoń do nas

(+48) 600-276-294

Napisz do nas

biuro@capitollege.pl

25 stycznia 2023

Upadłość konsumencka w 2023 roku, czy dalej warto?

W dniu 24 marca 2020 roku w życie weszły przepisy nowelizacji prawa upadłościowego, zmieniające w dużym stopniu upadłość konsumentów.

 

Przed zmianami upadłość konsumencką regulowała nowelizacja ustawy z 31 grudnia 2014 roku, która zdecydowanie złagodziła zasady jej ogłoszenia (ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz. U. poz. 1306).

 

Jak wykazują liczne statystyki, już pierwsza nowelizacja przepisów istotnie wpłynęła na ilość wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, oczywiście biorąc pod uwagę wzrost tychże przypadków. I tak w 2014 roku mieliśmy do czynienia z 32 przypadkami, a już w 2015 r. było to aż ponad 2150 ogłoszeń upadłości, gdzie do sądu wpłynęło 5616 spraw!

 

Różnica, jaką możemy zaobserwować na przestrzeni roku, jest kolosalna, a istotny jest także fakt, że z roku na rok była ona coraz większa. W 2018 roku na drogę sądową zostało skierowane aż 12719 spraw, z czego upadłość zasądzono w 6552 przypadkach. Co przyniesie kolejna zmiana ustawy? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

Niemniej już teraz można usłyszeć głosy, iż nowe przepisy mogą jeszcze bardziej zwiększyć liczbę ogłoszonych upadłości konsumenckich. Co ciekawe, eksperci finansowi szacują, że znaczna część osób może zdecydować się na taki krok bez dogłębnej analizy innych możliwości czy stanu finansowego. Jak zatem widać, konsekwencje zmiany przepisów mają nie tylko pozytywny aspekt.

 

Po najnowszej zmianie regulacji w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku ogłoszono 9672 upadłości konsumenckich, a wstępne szacunki za cały zeszły rok mówią o liczbie przeszło 13 tys. Tak duży wzrost postępowań zakończonych ogłoszeniem upadłości konsumentów wynika przede wszystkim z faktu, że w świetle nowych przepisów sądy oddalają znacznie mniej wniosków.

 

Można przypuszczać, że liczba upadłości konsumenckiej z roku na rok będzie coraz większa. Spowodowane jest to w dużej części tym, że osoby które już wcześniej skorzystały z instytucji upadłości konsumenckiej są z niej zadowolone.

 

Przeczytaj także:

08 lutego 2024
Upadłość konsumencka to proces, który umożliwia jednostkom spłacenie lub rozwiązanie swoich zadłużeń, gdy nie są
15 września 2023
Sprawdź swoje długi. Wielokrotnie spotkaliśmy się już z pytaniem od osób zainteresowanych naszymi usługami, gdzie
16 marca 2023
Z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, o której mowa
21 lutego 2023
Pełnienie funkcji członka zarządu spółki z o.o. wiąże się z dużym ryzykiem. Otóż członkowie zarządu

Strona www stworzona w kreatorze WebWave 

Projekt i wykonanie: Smart Pixel