Konsultacja

Zadzwoń do nas

(+48) 511-179-069

Napisz do nas

kancelaria@warszawa-upadlosc.pl

26 January 2023

Na czym polega upadłość konsumencka?

Wiele osób zastanawia się co to jest upadłość konsumencka i na czym ona polega. Odpowiedź jest bardzo prosta.

Upadłość konsumencka polega na częściowym lub całkowitym umorzeniu przez sąd zobowiązań osoby fizycznej, z jednoczesnym uregulowaniem jej zobowiązań wobec wierzycieli.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla osób niewypłacalnych, skutecznym sposobem  wyjścia nawet z największych problemów finansowych.

 

Dla kogo upadłość konsumencka ?

Proces o ogłoszenie upadłości jest postępowaniem sądowym skierowanym do osób, które stały się niewypłacalne. Konsument może zostać całkowicie zwolniony z długów, oczywiście jeśli spełnia odpowiednie, wyszczególnione przez sąd warunki.

Wniosek do sądu może złożyć tylko osoba niewypłacalna, czyli niezdolna do spłacania zadłużenie, lub posiada majątek za mały, aby zaspokoić wierzycieli.

Do ogłoszenia upadłości wystarczy stwierdzenie, że konsument jest niewypłacalny, a jego opóźnienia w spłacie długów muszą wynosić co najmniej trzy miesiące.

Zgodnie z przepisami, sąd bada przyczyny niewypłacalności już po jej ogłoszeniu. Oddłużenie konsumenta jest tutaj najważniejsze.

Do marca 2020 r. nie każdy konsument mógł ogłosić upadłość. Sąd przeważnie wydawał decyzję odmowną, jeżeli ktoś doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażących zaniedbań.

Teraz może ogłosić je każdy, lecz jeśli do niewypłacalności doszło z winy dłużnika, to musi się on liczyć z bardziej rygorystycznymi zasadami spłaty zobowiązań.

Wniosek o ogłoszenie bankructwai konsumenckiego mogą obecnie składać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcząNowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. spowodowała znaczny wzrost liczby ogłaszonych upadłości.

Jakie zmiany zaszły w prawie upadłościowym?

  • Osoby zadłużone, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą są traktowane tak samo jak konsumenci.
  • Obecnie sąd już nie oddala wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli osoba zadłużona doprowadziła do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek tzw. „rażącego niedbalstwa”. Po nowelizacji ustawy osoby, które doprowadziły do swojego zadłużenia z premedytacją również  mogą ogłosić upadłość. Powód niewypłacalności dłużnika będzie badany dopiero po ogłoszeniu upadłości, na kolejnym etapie postępowania już podczas ustalania planu spłaty. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, ma to znacznie uefektywnić przebieg czynności upadłościowych.
  • Jednakże dłużnik, który umyślnie doprowadził do swojej niewypłacalności lub też poprzez ww. „rażące niedbalstwo”, będzie traktowany inaczej niż osoba zadłużona z przyczyn od niej niezależnych (np. choroba, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy). W pierwszym przypadku, dłużnik będzie spłacał zobowiązania dłużej, od min. 36 miesięcy do nawet siedmiu lat. W drugim przypadku okres spłaty zostanie skrócony tylko do trzech lat.
  •  

Co daje zadłużonemu konsumentowi ogłoszenie upadłości?

Postępowanie upadłościowe polega na oddłużeniu niewypłacalnego konsumenta poprzez umorzenie całości lub części jego długówi, których nie jest, ani nie będzie w stanie w przyszłości uregulować. Z drugiej strony, ma ona za zadanie odzyskanie należności przez jego wierzycieli.

Bankructwo konsumenckie prowadzi do chociaż częściowego umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem jego ogłoszenia i nie zaspokojonych w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty, czy zawartego układu między stronam. Często wierzyciele poinformowani o fakcie złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika, są bardziej skorzy do negocjacji.

W rezultacie, finalnym efektem postępowania upadłościowego jest całkowite zwolnienie konsumenta z długów. Istnieją jednak także pewne warunki, które musi on spełnić, by zostać oddłużonym.

Przeczytaj także:

21 February 2023
Pełnienie funkcji członka zarządu spółki z o.o. wiąże się z dużym ryzykiem. Otóż członkowie zarządu
16 February 2023
Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny
26 January 2023
Dane dłużnika: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL  Wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek
26 January 2023
1. Analiza sprawy, 2. Przygotowanie i złożenie w odpowiednim sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,

Strona www stworzona w kreatorze WebWave 

Projekt i wykonanie: Smart Pixel